Vojenskí policajti štyroch armád sa pripravujú na Liptove
Priestory Medzinárodného kurzu pre štábnych dôstojníkov ISOC ( International Staff Officers´ Course) v Akadémii OS SR v Liptovskom Mikuláši patria v tomto a budúcom týždni aj kurzom, určeným pre vojenských policajtov. Podľa riaditeľa centra vzdelávania AOS plukovníka Róberta Totkoviča kurzy organizujú na vyžiadanie vojenskej polície.
Inštruktori ISOC kapitáni Martin Chovanec a René Hečko objasňujú, že kurz je prispôsobený, ba doslova šitý na požiadavky vojenskej polície. Konkrétne práci v mnohonárodnom prápore vojenskej polície NATO, ktorý pôsobí pod poľským velením a jeho členmi sú aj vojenskí policajti z Českej republiky, Slovenska a Chorvátska. „Aby vedeli s čím sa v rámci štábu mnohonárodného práporu, alebo cvičení môžu stretnúť vo svojej činnosti. Prvý týždeň sa kurzu zúčastňujú vojenskí policajti z Poľska, Českej republiky a Slovenska. Na budúci týždeň sa ďalšieho kurzu zúčastnia aj ich kolegovia z Chorvátska,“ pripomína kapitán Chovanec.
Celkovo v oboch kurzoch v Liptovskom Mikuláši pripravia 16 vojenských policajtov z Poľska, 15 zo Slovenska, 11 z Českej republiky a 8 z Chorvátska. Obsah a priebeh kurzu si pochvaľuje nielen kapitán Jozef Boleček z trenčianskeho riaditeľstva Vojenskej polície, ale aj nadporučík Ondřej Mlýnek z Hlavného veliteľstva VP v Prahe či poľský poručík Tomasz Drove.
ISOC v Liptovskom Mikuláši poskytuje vo svojich kurzoch predovšetkým štábny výcvik pre dôstojníkov v anglickom jazyku. Jeho absolvovanie im potom umožňuje zúčastňovať sa plánovania a vedenia vojenských činností v širokom spektre konfliktov v rámci mnohonárodného prostredia. Na Liptove uskutočňujú tri 11-týždňové kurzy v priebehu roka.
Prvý kurz v januári, následne v apríli a posledný kurz v septembri. V každom z nich je 20 študentov (v hodnostiach nadporučík, kapitán a major, ktorí pôsobia na stupni rota a prápor) z členských krajín NATO či Partnerstva za mier. Získajú teoretickú znalosť organizačnej štruktúry na taktickej úrovni velenia, základných princípov plánovania operácií v úplnom operačnom spektre, ako aj schopnosť prakticky vykonávať štábne procedúry používané v medzinárodnom prostredí pre rozličné vojenské operácie pod velením NATO. Rovnako aj návod, ako využívať poznatky získané vo vojenskom rozhodovacom procese podľa štandardov NATO. Celkovo doposiaľ absolvovalo kurzy ISOC 212 študentov z 19 krajín. Pre potreby OS SR pripravili trojtýždňový kurz, určený štábnym dôstojníkom na stupni prápor a brigáda.